Jak souvisí traumata s chronickými nemocemi?

image


Jak ovlivňuje trauma zdraví

Když se člověk setká s traumatem, jeho tělo se dostane do stavu „bojuj nebo uteč“ – reakce organismu zajišťující přežití. V dětství však tuto reakci obvykle nejsme schopni uplatnit. Dochází k tzv. zamrznutí (miminka a batolata prakticky ani nemají jinou možnost), které má potenciálně horší dopady na fyzické a psychické zdraví.

Při opakovaném nebo zvlášť silném traumatu se tento systém stresové odpovědi může dostat mimo kontrolu, což vede k dlouhodobým změnám v těle. Jedinec se v důsledku nezpracovaného traumatu či traumat může nacházet ve stavu permanentního podvědomého stresu. Jeho nervový systém je napjatý, neustále připravený na možná nebezpečí a přetíženost nervového systému může časem spustit úzkosti, deprese či PTSD (posttraumatická stresová porucha). Oslabená psychika pak může být spouštěčem chronických nemocí.

Prožitá traumata také mění způsob, jakým se vypořádáváme s určitými emocemi a situacemi, nutí nás vytvářet si obranné mechanismy, které nás mají ochránit před podobnou bolestí a obvykle také vede ke snížené schopnosti projevovat všechny své emoce. Potlačování pocitů vede k chronickému stresu, který spouští škodlivé biochemické reakce a zánětlivé procesy.


Tělo v ohrožení - rizikové oblasti

Pokud jedinec, zvláště v dětství, zažije silné trauma nebo zažívá traumata opakovaně, výrazně se zvyšuje riziko vzniku chronických nemocí a chronických bolestí v dospělosti. 


Jedná se zejména o:
    1. Kardiovaskulární onemocnění: Studie ukázaly spojení mezi traumatem, zejména posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD), a zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění. To může být způsobeno stresovými reakcemi těla, které negativně ovlivňují srdce a cévy.
    2. Chronická bolest: Vystavení se dětským traumatům bylo spojeno s vyšší pravděpodobností vzniku chronické bolesti v dospělosti, včetně bolesti zad, krku a fibromyalgie.
    3. Poruchy imunitního systému: Traumatické zážitky mohou negativně ovlivnit imunitní systém, což může vést k častějším infekcím nebo autoimunitním onemocněním.
    4. Metabolické a endokrinní poruchy: Traumata mohou způsobit změny v metabolických a hormonálních procesech v těle, což může vést k onemocněním jako je diabetes nebo poruchy štítné žlázy.
    5. Gastrointestinální problémy: Psychický stres způsobený traumatem může mít dopad na trávicí systém, což může vést k onemocněním jako je syndrom dráždivého střeva nebo gastroezofageální reflux.


Tělo doslova uchovává vzpomínky na traumatické události. Dalo by se říci, že prostřednictvím bolesti či nemocí vypráví svůj životní příběh.


Naštěstí, porozumění tomuto spojení mezi myslí a tělem nám dává i nástroje k léčbě. Terapie zaměřené na zpracování traumatu a snížení stresu může pomoci zmírnit a v některých případech i zcela odstranit chronické zdravotní potíže a chronické bolesti.

Doporučená literatura k tématu
Když tělo říká ne (Jak stres souvisí s nemocemi) – Gabor Maté
Mysl celého těla (Blíže k tajemství buněčné paměti, vědomí a role epigenetiky) – Thomas R. Verny, M. D.
Tělo sčítá rány (Jak trauma dopadá na naši mysl i zdraví a jak se z něj léčit) – Bessel van der Kolk
Prvotní otisky (a jejich vliv na život člověka) – Arthur Janov, Ph. D.
Biologie víry (Jak uvolnit sílu vědomí, hmoty a zázraků) – Bruce H. Lipton, Ph. D.


Doporučené filmy a dokumenty
Resilience: The Biology of Stress & the Science of Hope - Tento dokument se zaměřuje na výzkum nepříznivých dětských zkušeností a jejich dlouhodobého dopadu na zdraví.
https://www.youtube.com/watch?v=v7stze3645s
In Utero - film zkoumá, jak prenatální zkušenosti a traumata ovlivňují vývoj člověka.
https://www.inuterofilm.com/
Moudrost traumatu – dokument o tom, jak trauma formuje naše zdraví, chování a vztahy.
https://thewisdomoftrauma.com/cz/

Vybrané studie
Studie prokazující vztah mezi nepříznivými dětskými zkušenostmi a vznikem chronických nemocí v dospělosti:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30904602/
Studie spojující trauma s rizikem kardiovaskulárních onemocnění, zvláště v případě posttraumatické stresové poruchy (PTSD) a depresivních symptomů:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30904602/
Studie prokazující, že vystavení se dětským traumatům zvyšuje pravděpodobnost vzniku chronické bolesti, jako je bolest zad a krku, v dospělosti:
https://newatlas.com/health-wellbeing/adverse-childhood-experiences-increase-likelihood-chronic-pain-adulthood/