image



Co je a není hypersenzitivita

Zvýšená citlivost je opředena mnoha škodlivými mýty. Není to přecitlivělost. Není to lenost ani slabost. Hypersenzitivita má svá úskalí, ale také mnohé dary. Pojdťe společně odkrýt fakta, o kterých jste možná neslyšeli, a lépe tak pochopit sebe nebo druhé, kterých se vysoká citlivost týká.



image



Pět fází truchlení: Co prožíváme při ztrátě blízkého a jak se s ní vyrovnat?

Ztráta blízkého nebo milovaného člověka s námi dokáže otřást. Než dojdeme k plnému smíření, můžeme se potýkat s nejrůznějšími fázemi - např. fází hněvu - která je zcela normální. Jak se se ztrátou vyrovnat a kdy je lepší vyhledat odbornou pomoc?

image



Jak jsem zbavila syna arachnofobie

Můj syn (10) v mladším, předškolním věku, miloval pavouky. To se ale v průběhu let začalo měnit a najednou jsem si všimla, že má z tohoto druhu hmyzu panický strach. 

Když spatřil pavouka, hystericky zakřičel a pokud na něj narazil doma, běžel vyděšený za mnou, ať ho dám ihned pryč. Dospělo to dokonce do stavu, kdy se vyděsil i z fotografie pavouka v knížce.

image



Rozhovor s nemocí - PŘÍBĚH Z PRAXE

Alena přichází s několika zdravotními potížemi. 18 let má sníženou funkci štítné žlázy, nyní ji trápí také bolesti kolen, zvláště při dřepu nebo kleku, bolesti kloubů na prstech rukou po ránu, které ji znemožňují plně roztáhnout prsty, chronický kašel a pocit tíhy na hrudi. 

S pomocí tzv. Rozhovoru s nemocí postupně odkrýváme příčiny jejich zdravotních potíží.  

image



Nepotlačuj emoce - přiživuješ nemoce!

Ač to možná neradi slyšíme, negativní emoce jsou stejně důležité jako emoce pozitivní. Podávají totiž tělu zprávu o tom, že se něco děje a pomáhají řídit náš fyzický stav. Když máme například vztek, aktivuje se velká část energie na to, abychom byli schopni postavit se sami za sebe. Vztek nám totiž pomáhá bránit naše vnitřní hranice! Pokud se však energie vzteku zadrží, stresová reakce se neuvolní a škodí tak tělu. 

Stejné je to i s jinými negativními emocemi – například se smutkem. Co se děje v těle, když emoce potlačujeme dlouhodobě a jak je uvolnit?


image



Jak souvisí traumata s chronickými nemocemi?


Trauma mění způsob, jakým organismus funguje. Vybuzuje organismus k reakci zajišťující přežití - v dětství však tuto reakci obvykle nejsme schopni uplatnit. Mění také způsob, jakým se vypořádáváme s určitými emocemi a situacemi, nutí nás vytvářet si obranné mechanismy, které nás mají ochránit před podobnou bolestí. 

Podívejme se na to, jak traumata ovlivňují naše zdraví, které oblasti jsou nejvíce v ohrožení a co můžeme udělat pro nápravu.


image



Strach prezentovat se - PŘÍBĚH Z PRAXE

Kristýna je nadaná umělkyně a velmi vnímavá duše. Aby se mohla prezentovat v online prostoru, ráda by vyřešila svůj strach být vidět, říkat nebo psát veřejně, co si myslí. Když se jí ptám, z čeho konkrétně má u sebeprezentace strach, odpovídá, že z kritiky a hejtů, především pak od svých blízkých.

Při EFT terapii se dostáváme k nečekané příčině tohoto strachu.

image



Jak rozpoznat trauma a pomoci traumatizovanému

Život je plný rizikových situací, a tak je téměř nemožné za celý svůj život nezažít ani jedno trauma.

Naštěstí tělo je velmi moudré a disponuje schopností se s traumatem vypořádat

Podívejme se na rizikové faktory pro vznik traumatu u dětí i dospělých a ukažme si, jak přistupovat k trauma-tizovanému, aby se trauma z těla mohlo uvolnit. 


image



Panický strach z nemoci - PŘÍBĚH Z PRAXE

Martina je veselá bytost, která vždy milovala život a uměla si ho užít. Posledních šest let jí ale trápí strach, že dostane nějakou nemoc. Když si například udělá modřinu, hned ji napadne, jestli to neukazuje na něco vážného.

Má tendence se neustále pozorovat, ačkoliv to vůbec dělat nechce. Strach z toho, že vážně onemocní, narušuje její vnitřní klid. 

Strach, který ji šest let ovládal, se nám však podaří zpracovat během jediného sezení.

image



Jak trauma ovlivňuje naši osobnost

V běžném životě se často domníváme, že logicky reagujeme na nevhodné chování či nepříjemné situace, ve skutečnosti se ale často jedná o automatickou reakci amygdaly a dalších struktur limbického systému na situace připomínající trauma.  

Trauma nám znemožňuje být tím, kým ve svém nitru skutečně jsme. Překrývá naši osobnost obrannými mechanismy, závislostmi, strachy, nutkavým chováním. Znemožňuje nám být tvůrci vlastních životů.



image



Nejsi pokažená/ý! Jsi jen otiskem svého životního příběhu.

Může se zdát, že některé naše pocity jsou divné, nelogické nebo nepřípustné. Každý pocit však má svůj důvod, jen jej mnohdy nevidíme. 

Když člověk odhalí příčinu těchto pocitů, svého nutkání či chování, najednou si uvědomí, že s ním není nic v nepořádku. To jen životní okolnosti utvářely váš vnitřní svět, vaše vnitřní nastavení.

image


Neumím plakat - PŘÍBĚH Z PRAXE

„Štve mě, že neumím plakat, když to potřebuju. Cítím se kvůli tomu pořád pod tlakem a jsem často nepříjemná na děti a manžela. Netuším odkud se to bere a co s tím. Připadám si jak megera.“

Popisujeme s klientkou problém a poklepáváme přitom na meridiánové body. Takto snížíme intenzitu emocí a dostaneme se blíže k podvědomí. Pak hledáme, kde vzniklo podvědomé přesvědčení, že plakat není vhodné či bezpečné.


image



Proč antidepresiva nejsou řešením deprese

Mezi nejčastější duševní onemocnění patří deprese a obvyklým řešením jsou antidepresiva. Ano, v určitých situacích mohou pomoci. K získání odstupu a sil, zvláště když koketujete s předčasným ukončením života. Jejich dlouhodobé užívání, bez podpůrné péče, však bývá zrádné.

Víte, co je skutečnou příčinou deprese a co s ní?


image

Proč je EFT terapie tak rychlá a účinná?

Zatímco běžná psychoterapie většinou funguje na bázi povídání a zvědomování si určitých zažitých mechanismů, které nám neslouží k dobru, metoda EFT přímo s těmito mechanismy pracuje a opravuje je. EFT, to není jen povídání. Je to cílená práce s podvědomím. 

image

Nejsem hodna lásky - PŘÍBĚH Z PRAXE

Gabriela by si přála mít se více ráda, umět se za sebe postavit. Také umět se více uvolnit v intimním životě. Výraznější projevy lásky v ní způsobují nejistotu. Sama je přitom velice laskavá, obětavá, pečující typ. Lásku dává, ale má problém ji stejnou měrou přijímat. Třeba i tím, že si dopřeje čas výhradně pro sebe. V důsledku toho se cítí často vyčerpaná, sama na sebe naštvaná, má sklony k úzkostem a depresím. 

image

Trauma - zranění, o kterém se nemluví

Co je to vlastně trauma a proč může vzniknout i při zdánlivě neškodné situaci? Proč jej často nevědomky způsobujeme svým dětem a jak se tomu můžeme vyhnout? Vše podstatné, co jste chtěli vědět o traumatu, ale nenapadlo vás možná se zeptat.

image

Jak minulost buduje strach dělat, co skutečně chceme  - PŘÍBĚH Z PRAXE

Michal přichází s přáním odstranit strach dělat to, co skutečně dělat chce. V životě se rozhoduje na základě toho, co by se mělo, co je vhodné, co je rozumné, čím si zajistí přízeň druhých – a často je pak rozmrzelý, že nežije více sám za sebe. Přál by si být více v kontaktu se svým srdcem, poznat, které touhy jsou jeho a nenaplňovat jen očekávání druhých. Poslední léta jej provází různé strachy a úzkosti, kterých by se rád zbavil. 

image

Strach ze smrti a její předvídání - PŘÍBĚH Z PRAXE

Radka přichází z pocitem, že si přitahuje špatné věci. Když ji pobídnu k vysvětlení, rozpovídá se, že pracovala v domech se sociálními službami a často předem věděla, kdo umře a to se také naplnilo. U některých klientů viděla také kdy a jak umřou. Vnímala u nich různé energie, někdy dobré, někdy naopak velmi temné. 

Když se před 3 lety podívala na sebe do zrcadla, cítila, že je něco špatně. Záhy na to jí bylo oznámeno, že má rakovinu prsu. 

image



Uzdravením vnitřního dítěte ke spokojenějšímu rodičovství - PŘÍBĚH Z PRAXE

Honza má problém se svým synem. Rád by k němu měl bližší vztah, ale divokost dítěte jej rozčiluje. Nedokáže se v jeho přítomnosti uvolnit, vadí mu, když je hlasitý, vadí mu, když dělá na zemi kotouly nebo poskakuje. Ačkoliv by byl rád laskavým otcem, většinu času na syna křičí a sekýruje jej. Má nutkání jeho dětský pohled na svět nahrazovat svým dospělým, nemá pochopení pro dětské fantazie.

Při EFT terapii se vracíme do Honzova dětství a nacházíme v něm totožné situace.


image

Hamiltonův hmat jako forma znásilnění - PŘÍBĚH Z PRAXE

Kristýna přichází s porodním příběhem, který by se dal nazvat „Všechno špatně“. 

Při vyšetření v nemocnici na lehátku ji najednou sestry z obou stran přidržují za ruku a doktor bez upozornění či svolení provede Hamiltonův hmat.

image

Nepovedená anestezie - PŘÍBĚH Z PRAXE

Tento příběh není určen pro citlivější povahy, zvažte proto prosím, zda jej skutečně chcete číst. Zároveň je ale také o naději a o tom, že zázraky jsou možné. Že i ta největší trauma, se kterými se můžeme potýkat léta, je mnohdy možné velmi rychle vyléčit.


image



Zpracování křivdy a nečekané řešení vztahu s recepční – příběh z pera klientky

Ke Káji jsem přišla kvůli zážitku z posledního zaměstnání, kdy jsem byla vyhozena na základě chyby, za kterou jsem nemohla. Díky Káji jsem si zpracovala silný pocit křivdy a lítosti a nahradila jej silou a důvěrou. Také jsem potřebovala zpracovat špatné výsledky z preventivního stěru na děložním čípku.