Co je a není HYPERSENZITIVITA

Hypersenzitivita není přecitlivělost. Je to zvýšená citlivost nervové soustavy, se kterou se jedinec již narodí. Přecitlivělost je obvykle přechodný stav a bývá důsledkem psychické fyzické nepohody. Přecitlivělý může být občas každý jedinec.

Hypersenzitivita není ani lenost či slabost. Vysoce citlivý člověk přijímá mnohem více podnětů, což jej může, pokud tomu neuzpůsobí svůj život, vyčerpat. Potíže nezpůsobuje samotná hypersenzitivita, ale fakt, že s ní vysoce citlivý jedinec neumí nebo neví jak pracovat. Zatěžujícím faktorem pro hypersenzitivitu mohou být také prožitá traumata.


ÚSKALÍ A DARY hypersenzitivity

Úskalí

Hypersenzitivní jedinci vnímají, jak se lidé v jejich okolí cítí, a pokud nemají dobře nastavené vnitřní hranice, mohou snadno zaměnit jejich pocity za vlastní. Potřebují delší dobu pro zpracování svých emocí (až o 30%), což může být v některých situacích náročné. Jsou citliví nejen vůči emocionálním stavům druhých, ale také na fyzické vjemy jako je např. příliš silné světlo, hlučné prostředí, náhlý pokles teploty, ale třeba i hlad. Snadno se přetíží, proto musí více vnímat a respektovat své pocity.

Zastoupení mužů a žen mezi vysoce citlivými je vyrovnaný, přesto jsou hypersenzitivní muži méně nápadní - je to obvykle dáno tlakem společnosti na mužský výkon a ovládání svých emocí. Hypersenzitivní dospělí muži často svou vysokou citlivost potlačují a pokud dlouhodobě nerespektují své citlivější osobní hranice, může je v tomto sebedestruktivním přístupu zastavit až nemoc.


Dary

Hypersenzitivní lidé mají obvykle perfektní předpoklady pro práci s lidmi. Dokážou velmi rychle rozpoznat emoce druhých, včetně těch, které nejsou vyjádřeny slovy. Mohou vycítit náladu, která ostatním uniká, a reagovat na ni způsobem, který působí uklidňujícím dojmem. Protože hlouběji a komplexněji přemýšlejí o svých zážitcích, obvykle lépe chápou i složité situace, vztahy a souvislosti. Díky tomu všemu mají potenciál být dobře uplatněni všude tam, kde je potřeba empatie a laskavé komunikace.

Mívají také často hluboké umělecké cítění a nadání v umělecké oblasti. Je mezi nimi spousta skvělých malířů, arteterapeutů, hudebníků a spisovatelů.
Často bývají obdarováni silnou intuicí a mohou dokonce disponovat i mimosmyslovým vnímáním.


Méně známá fakta o hypersenzitivitě

To, zda hypersenzitivitu vnímá takový jedinec jako dar nebo prokletí je do velké míry dáno tím, zda byla jeho zvýšená citlivost v dětství přijata a mohl ji rozvíjet a naučit se s ní žít tak, aby jej nezatěžovala.

Hypersenzitivní lidé citlivěji reagují na léky – účinek pociťují při menších dávkách, než jsou předepsané, často se ale u nich také projevuje více nežádoucích účinků léků.

Vysoce citliví lidé trpí v nepříznivém prostředí více než běžný člověk a mají také větší sklony k psychickému vyčerpání, rychleji ale také reagují na podpůrný a pečující přístup (včetně terapií, jsou-li citlivě vedeny). Mnoho diagnóz je u hypersenzitivních lidí chybně stanoveno kvůli tomu, že jejich zvýšená citlivost může být zaměňována za příznaky jiných poruch, jako je úzkost, deprese nebo poruchy pozornosti, případně je diagnóza stanovena správně, ale není odhalena její pravá příčina - nekorigovaná či traumatem zatížená hypersenzitivita.

Zvláštní skupinou hypersenzitivních tvoří tzv. high sensation seekers – vysoce citliví lidé s epizodami dobrodružného až riskantního chování. Takový člověk, běžně citlivý a spíše zdrženlivý, zažívá pravidelně období, kdy se vnitřně přepne na potřebu silných podnětů a vyhledává výzvy a riziko.




Hypersenzitivita může být pro některé náročná, pro jiné obohacující, ale vždy přináší hlubší propojení s vlastním světem i s druhými. Je to schopnost, která vyžaduje péči a pochopení, ale pokud je dobře zvládnutá, dokáže být silným zdrojem empatie, kreativity a hlubokých prožitků. 

image